Çağrı Merkezi Hizmeti (Call Center) Nedir?

Kurumların ile müşterilerin iletişimin çoğunlukla telefon ve gerekli durumlarda faks, e-mail ve web üzerinden sürdürülmesinde yardımcı olan birimlere çağrı merkezi denilmektedir.

Çağrı merkezi hizmetini sürdüren bu kurumlar, potansiyel müşterilerin sağlanmasından, müşteri hizmetlerinin giderilmesinden tutunda ürün veya servis desteğini sağlanmasına kadar bir çok alanda görev alırlar. Kısacası çağrı merkezleri işletmeler ile müşterileri arasında bir iletişim köprüsü kurar.

Çağrı merkezi İş Fırsatları

Müşteri hizmetleri (call center) alanında çalışma rahatlığı ön plana çıkmaktadır. Bir çok çağrı merkezi home office çalışanları bünyesine katmaktadır. Çağrı merkezlerinde çalışanların görevleri, genellikle müşteriye ürünlerin veya hizmetin kullanımının ayrıntılarını anlatmak, teknik bilgilerini arttırmak, şikayetlerini dinleyerek yardımcı olmak ve müşterilerin hizmetlerden memnunluğunu tespit etmek gibi olabiliyor. Günümüzde çağrı merkezleri, özellikle satış alanında çalışmaları durumunda çalışanlarının evde çalışmasına müsaade etmektedir. Şirketimizde bünyesinde evden, home office çalışabilecek Almanca bilen iş arkadaşları aramaktadır. Bize katılmak için tıklayın.